Karayolları Trafik Kanunu'nda Değişiklik

Karayolları Trafik Kanunu'nda Değişiklik

2022-07-28

Karayolları Trafik Kanunu'nda Değişiklik

Kanunla, Karayolları Trafik Kanunu'ndaki  Emniyet Genel Müdürlüğünün görev ve yetkileri İçişleri Bakanlığına geçecek.

Buna göre, İçişleri Bakanlığı   araçları Karayolları Trafik kanunu'na göre araçalarda bulundurulması gerekli belge ve gereçleri, sürücüleri  ve bunlara ait belgeleri, sürücülerin ve karayolunu kullanan diğer kişilerin kurallara uyup uymadığını, trafik düzenlemelerinin ve çeşitli tesislerin yasaya uygun olup olmadığını denetleyecek. Duran ve akan trafiği düzenleyerek yönetecek. El koyduğu trafik kazalarında trafik kaza tespit tutanağı düzenleyecek. Trafik suçu işleyenler hakkında tutanak düzenleyerek gerekli işlemleri yapacak ve takip edecek.

Bakanlık, trafik kazası neticesinde hastalanan veya yaralananların bakımlarını sağlayacak. Tedbirlerin süratle alınmasına yardımcı olarak yakınlarına haber verecek. Araçların tescil işlemlerini yaparak, belge ve plakalarını verecek. Sürücülerin belgelerini verecek. Ülke çapında taşıtların ve sürücülerin sicillerini tutacak.

Trafik kazalarının oluş nedenleri ile ilgili tüm unsurları kapsayan istatistik verileri bilgilerini toplamak, değerlendirmek, sonuçlarına göre gereken önlemlerin alınmasını sağlayarak ilgili kuruluşlara teklifte bulunmak da Bakanlığın görevleri arasında olacak.


İletişim Bilgileri
Çalışma Saatleri

Pzt. Cmt. 09:00 - 18:00

Çalışma Saatleri

İstiklal Mah. Şairfuzuli Cad. Persak Pasajı No:13 ODUNPAZARI/ESKİŞEHİR

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!