İç İşleri Bakanlığından 81 İle Park Yasağı İhlali Uyarısı

İç İşleri Bakanlığından 81 İle Park Yasağı İhlali Uyarısı

2022-07-28

İç İşleri Bakanlığından 81 İle Park Yasağı İhlali Uyarısı

Park yasağına uymayan araçlar trafik düzenini etkilemediği hallerde parka çekilmeyecek, bu araçlara ceza yazılacak.

İç İşleri Bakanlığı,  park yasağıyla ilgili bir genelge yayınladı.

81 ilin valilik, emniyet müdürlüğü ve jandarma komutanlığına gönderilen imzalı genelgeye göre, park yasağı kuralı ihlali yapan araçalar, trafik düzeni ve güvenliğini etkilemediği hallerde çekilmeyecek. Söz konusu araçlara sadece park yasağı cezası yazılacak.

Genelgeye göre hatalı park halindeki araçlar şu şekilde çekilebilecek.

- Belediye otobüsü, taksi, dolmuş, tramway gibi yolcu taşıtlarının duraklarına 15 metre

- Yaya kaldırımı ve geçitlerine, okul geçitlerine, kamu kurum ve kuruluşları  hastane, sağlık kuruluşu, garaj, park, konut gibi yerlerin giriş ve çıkışlarına 5 metre

- Usulüne uygun olarak park etmiş araçların ikinci sıra yanına, kavşak içlerine ve kavşaklara, tünel girişlerine, köprü girişleri ve üzerlerine, yangın musluklarının bulunduğu yerlere 5 metre mesafe

- Engelliler için ayrılmış prak yerlerine park etmiş araçlar ile trafik düzeni ve genel güvenlik bakımından tehlike oluşturacak şekilde bulunan ve kaldırılması gereken araçalar.

Çekilme işlemi sırasında; aracın ihlalinden dolayı plakaya gerekli ceza uygulanacak. Aracın çekilmesine trafik  görevlileri karar verecek ve refakat edecek. Aracın plakası ve ihlal durumunu gösterecek şekilde görüntü kaydı alınacak ve kayıtların uygun ortamlarda  muhafazası sağlanacak.

Araç çekiciye yüklendiği veya götürüldüğü sırada sürücüsünün gelmesi durumunda trafik idari para cezası tutanağı kendisine tebliğ edilecek, varsa yapılan masrafların ( UKOME veya il trafik komisyonları tarafından  güncel belirlenen tarifeler üzerinden ) makbuz karşılığında ödenmesi halinde araç sürücüsüne teslim edilecek.

İletişim Bilgileri
Çalışma Saatleri

Pzt. Cmt. 09:00 - 18:00

Çalışma Saatleri

İstiklal Mah. Şairfuzuli Cad. Persak Pasajı No:13 ODUNPAZARI/ESKİŞEHİR

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!