Araçtan Çevreye Çöp Atanlara Ceza

Araçtan Çevreye Çöp Atanlara Ceza

2022-07-28

Araçtan Çevreye Çöp Atanlara Ceza

Kabahatler Kanunu kapsamında ceeası olan ve zabıta ekiplerinin ceza kesebildiği yere çöp atma suçu, artık polisler tarafından da cezalandırılabilecek. Kanuna göre çevreyi kirletmenin cezası 5 bin TL'ye kadar çıkabiliyor.

Çevre suçu işleyenlere yönelik belediye görevlilerine verilen ceza kesme yetkisinin kapsamı değişiyor. 5326  sayılı  Kabahatler Kanunu'nun çevre kirliliğine yönelik yaptırımlarını öngören 41. maddesinde, önemli bir değişiklik yapılıyor.

Düzenleme sonrasında, belediye sınırları dışındaki alanlarda çevreyi kirletenlere yönelik trafik polisi ve jandarmanın da ceza kesmesine imkan verileceği belirtildi.

Yapılacak değişiklik ile 5326 sayılı Kabahatler Kanunu 41. maddesinde yer alan, "bu kabahatler dolayısıyla idari para cezasına belediye zabıta görevlileri karar verir" fıkrası "bu kabahatler dolayısıyla idari para cezasına belediye sınırları içerisinde belediye zabıta görevlileri, belediye sınırları dışında kolluk kuvvetleri karar verir" şeklinde değiştirilecek.

Kabahatler kanunu'na göre çevreyi kirletmenin cezası 5 bin TL'ye kadar çıkıyor. yine kanuna göre, oluşan kirliliğin kişi tarafından derhal giderilmesi halinde idari para cezasına karar verilmeyebiliyor.


İletişim Bilgileri
Çalışma Saatleri

Pzt. Cmt. 09:00 - 18:00

Çalışma Saatleri

İstiklal Mah. Şairfuzuli Cad. Persak Pasajı No:13 ODUNPAZARI/ESKİŞEHİR

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!